Strona dla uczniów technikum

 

Strona główna

Galeria Mapa strony Historia Kontakt PSBiG Filmy  

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

 

     Vademecum energetyki odnawialnej

Energia wód płynących Energia słoneczna Energia geotermalna Energia wiatru
Pompy ciepła Biomasa Biogaz Energia oceanów
Ustawy i rozporządzenia
Jesteś: Vademecum energetyki odnawialnej→Energia wiatruSiłownie wiatroweSiłownie wiatrowe trzypłatowe

    

 

3.4 Siłownie wiatrowe trzypłatowe (na podstawie poradnika siłowni wiatrowych)

 

 


  Wirniki trójpłatowe są najczęściej spotykanym rozwiązaniem zarówno w siłowniach dużej, średniej jak i małej mocy. Wirniki turbin SWIND produkowane są z materiałów kompozytowych powszechnie stosowanych w lotnictwie. Kompozyty zapewniają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i są zarazem bardzo lekkie, co ma szczególne znaczenie w przypadku turbin wiatrowych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich profili ograniczono emisję hałasu.

Fot. Siłownia domowa SWIND.

 

Siłownie wiatrowe produkowane przez firmę SWIND posiadają moce użytkowe od 1-6 kW i znajdują głównie zastosowanie:
- w wytwarzaniu energii elektrycznej na własne potrzeby,
- grzaniu ciepłej wody użytkowej,
- wspomaganiu układu centralnego ogrzewania,
- ogrzewaniu pomieszczeń.
Mikrosiłownia SUPERWIND 350 dodatkowo może być montowana na większych łodziach lub żaglówkach morskich do zasilania instalacji elektrycznej, nawigacji itd.

 

Fot. Mikrosiłownia superwind 350 zamocowana na jachcie.

Poniżej charakterystyka mocy w zależności od prędkości wiatru.

 

Zestawianie parametrów siłowni produkowanych przez firmę SWIND

i SUPERWIND zamieszczono w tabeli poniżej.

Śmigła koncepcji siłowni firmy KOMEL  wykonane są z blachy aluminiowej osadzonej na żebrach wsporczych mocowanych do rury stalowej. Projekt żeber wsporczych uwzględnia łatwość demontażu i montażu śmigła. Kąty zaklinowania i natarcia łopat uzyskuje się poprzez oparcie żeber w czasie montażu na równym podłożu. Należy podkreślić, iż uzyskanie właściwych kątów zaklinowania jest najważniejsze w celu uzyskania dużej mocy wiatraka [http://www.komel.katowice.pl ].

Fot. Siłownie wiatrowe KOMEL. po lewej - przydomowa, po prawej -jachtowa JSW 750-12

Jachtowa elektrownia wiatrowa to tanie i przyjazne dla środowiska (ciche, bez spalin) źródło
energii elektrycznej. Dzięki elektrowni JSW utrzymuje się stan naładowania baterii akumulatorów,
z których mogą być zasilane różne urządzenia pokładowe, np.: oświetlenie, lodówki, schładzarki,
urządzenia nawigacyjne, odbiorniki RTV. Zestawianie parametrów siłowni produkowanych przez firmę KOMEL zamieszczono w tabeli poniżej.

 

Siłownie trzypłatowe mają coraz potężniejsze moce. Pod koniec sierpnia 2002 r. zbudowano prototyp komercyjnej turbiny wiatrowej typu Enercon E-112 o mocy 4,5 MW niedaleko Magdeburga (wschodnia część Niemiec).Ta jedna z największych na świecie turbina posiada wieżę o wysokości 124 m. Średnica śmigła wynosi 112,8 m, zaś gondola waży 500 t. Inne parametry techniczne turbiny wiatrowej E-112 przedstawiono w tabeli poniżej. Wieża turbiny wiatrowej E-112 została skonstruowana metodą zoptymalizowanego nacisku. Podstawa o średnicy 12 m u dołu wraz z wysokością zwęża się do wewnątrz, osiągając 4 m przy gondoli. Przestronną podłogę wewnątrz turbiny podzielono na 2 sekcje, z których każda posiada własne wejście. Jedna sekcja zawiera 3 transformatory dużej mocy (jeden z nich pełni rolę transformatora rezerwowego). W drugiej sekcji zainstalowano windę, panel sterowania oraz szafę energetyczną. Pierścień bezpośredniego napędu generatora (najważniejszy element turbiny) ma średnicę 10 m i składa się z kilku elementów. Firma Enercon zdecydowała się na zaprojektowanie generatora w kilku częściach, aby ułatwić jego produkcję i transport. Stojan, składający się z czterech sekcji, zmontowano w połówki przed jego ostatecznym osadzeniem. Rotor generatora składał się z dwóch części, które były łączone przed zamontowaniem generatora.

 

 

Do niedawna prymat pierwszeństwa wśród gigantów należał do elektrowni quantum blade. Elektrownia zamontowana w Danii miała moc 6 MW i była stosunkowo lekka dzięki nowatorskim rozwiązaniom. Gondola wraz ze śmigłem to tylko 350 ton.

 

Fot. Forma do łopat quantum blade o długości 75m.

 

Rekord powyższy został pobity przez nowatorskie rozwiązania firmy Enercon. Wprowadzenie siłowni bezprzekładniowych o polepszonej aerodynamice skrzydeł umożliwiło uzyskanie przy mniejszej powierzchni wirnika  mocy aż 7,5 MW. Największa obecnie pracująca siłownia nosi nazwę E-126, ma wirnik o średnicy 127 m i wysokość wieży 135m. Maksymalną moc uzyskuje przy wietrze 16 m/s.

 

Fot. Montaż w gondoli generatora siłowni Enercon E-126.

 

To nie koniec wyścigu. Duńska firma Vestas właśnie testuje siłownię dla farm morskich o mocy 8 MW. To prawdziwy kolos o średnicy wirnika 164m. Jedna łopata wirnika ma długość 80 m, gondola ma 8m wysokości i 20m długości i waży 390 ton. Niedawno elektrownia uzyskała certyfikat jakości umożliwiający jej seryjną produkcję. Zdjęcie u dołu.

 

 

 

 

Testy
Egzamin zawodowy
Materiały do zajęć
Ciekawe linki

 

 

 

 Internetowe liczniki