Wstęp
Rys.1 Budowa elementu grzejnego Ozn. 1-skrętka grzejna, 2-wyprowadzenie do głowicy sterującej, 3-izolacja z tlenku magnezu, 4-rurka z miedzi lub stali nierdzewnej, 5-izolacja z ceramiki, 6-uszczelka
Rurkowe elementy grzejne wykonane są w standardowy sposób. Jako obudowę stosuje się najczęściej rurkę miedzianą lub ze stali nierdzewnej. Wewnątrz rurki umieszczony jest drut oporowy (tzw. skrętka grzejna) typu Kanthal, Akrothal (stop żelaza-chromu i aluminium) lub Nikrothal (stop niklowo-chromowy). Skrętka grzejna odizolowana jest od obudowy rurkowej izolacją z tlenku magnezu MgO, a na końcu rurki uszczelką silikonowo-gumową i izolatorem ceramicznym. Wyprowadzone dwa styki skrętki grzejnej biegną dalej do głowicy sterującej.
Trwałość rurkowych elementów grzejnych jest bardzo wysoka pod warunkiem prawidłowego użytkowania grzałek. Istotnym parametrem pracy jest np. maksymalne obciążenie powierzchniowe które mówi, ile mocy grzewczej przypada na centymetr kwadratowy grzałki. Parametr ten zmienia się w zależności od ogrzewanego medium (woda, olej, powietrze) a także od sposobu i szybkości odprowadzania ciepła (np. woda stojąca, woda w ruchu).
Głowica sterująca grzałki ma za zadanie umożliwić regulację temperatury elementu grzejnego i samoczynne wyłączenie się grzałki w przypadku:
– osiągnięcia nastawionej temperatury w grzejniku (odpowiada za to czujnik termostatyczny grzałki)
– przekroczenia przez grzałkę maksymalnego obciążenia powierzchniowego (odpowiada za to bezpiecznik termiczny).
Głowice mogą posiadać termostat sterowany ręcznie lub elektronicznie, poprzez programator. W pierwszym przypadku ręczne nastawienie termostatu powoduje automatyczne włączenie się grzałki i jej pracę do momentu osiągnięcia wymaganej temperatury. Termostaty z programatorem posiadają osobny element mocowany na ścianie w pomieszczeniu zasilany bateryjnie, który za pośrednictwem podczerwieni steruje pracą termostatu. Programatory umożliwiają zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia się grzałki tak, aby uruchamiała się ona o dowolnej godzinie np. w okresie II taryfy prądowej.
Fot. Nowoczesny termostat w wersji elektronicznej sterowany bezprzewodowo
Głowice grzałek mogą mieć bardzo różne wykonania. Najtańsze, nieruchome są zintegrowane z elementem grzejnym i stanowią z nim jedną całość. Przy wkręcaniu w grzejnik należy uważać na ustawienie głowicy w odpowiedniej pozycji. Droższe modele posiadają głowice obrotowe, które po zamocowaniu grzałki w grzejniku można swobodnie obracać. Najdroższe są grzałki kompaktowe, gdzie głowica sterująca stanowi integralny element odłączny od elementu grzejnego. W tym rozwiązaniu głowice mogą być w każdej chwili zdemontowane, bez konieczności wykręcania grzałki z grzejnika. W najnowszych ofertach rynkowych dostępne są też maskownice kabla.
Oprócz grzałek z elementem rurkowym na rynku dostępne są też grzałki grzejnikowe tzw. patronowe wykonane w postaci pręta grzejnego, zwykle bez głowicy termostatycznej. Grzałki patronowe mają odmienną budowę, w rurce osłonowej metalowej umieszczony jest pręt ceramiczny owinięty drutem oporowym. Całość oddzielona jest od obudowy izolacją z MgO. Drut wyprowadzony jest z jednej strony grzałki i połączony dalej z kablem zasilającym. Grzałki patronowe mają większe maksymalne obciążenie powierzchniowe, dlatego są bardzo wydajne. Konstrukcje stosowane w grzejnikach posiadają na ogół bezpiecznik termiczny i ogranicznik temperatury (tzw. termik – element rozwierający styki po przekroczeniu maksymalnej temperatury) ustalający temperaturę w grzejniku na stałym poziomie. Grzałki patronowe zaleca się montować razem z programatorami czasowymi umieszczanymi w gniazdku elektrycznym.
Zastosowanie
Przyjazne i bezpieczne dla użytkownika ciepło grzałki umożliwia jej szerokie zastosowanie. W łazienkach grzałki służą do dogrzewania pomieszczeń w okresie jesiennym i późnowiosennym, przed lub po zakończeniu sezonu grzewczego. Grzałki umieszczone w grzejnikach drabinkowych pozwalają wykorzystywać je jako suszarki łazienkowe przez okrągły rok. Są też wygodnym rozwiązaniem w pokojach dziecięcych, w odróżnieniu do przenośnych grzejników elektrycznych nie grożą oparzeniem, czy spalaniem kurzu na spiralach grzejnych. Grzałka z termostatem jest alternatywą dla ochrony przed zamarzaniem grzejników niekorzystnie położonych, np. w holach, przedsionkach, garażach, szczególnie w instalacjach z kotłem na paliwo stałe.
Zasady montażu grzałek



Przepisy bezpieczeństwa przy montażu
Grzejniki z grzałkami elektrycznymi muszą znajdować się zawsze w III strefie bezpieczeństwa łazienki, w minimalnej odległości od wanny i natrysku co najmniej 60 cm licząc od grzejnika do brzegu przyboru. Zabrania się montażu grzałek w grzejnikach zamocowanych nad wannami.
Montaż instalacji elektrycznej powinien wykonać elektryk z uprawnieniami. Grzałka powinna być podłączona do gniazdka z bolcem. Grzejnik po zamontowaniu grzałki winien mieć odcięty jeden zawór, aby nie dopuścić do krążenia wody w instalacji. Drugi zawór należy pozostawić otwarty dla zapewnienia rozszerzania się podgrzanej wody.
UWAGI KOŃCOWE
Pobór mocy przez grzałki zmienia się w czasie, największy jest na początku i związany z bezwładnością cieplną grzejnika. Po osiągnięciu parametrów zadanych na termostacie pobór prądu systematycznie spada. Grzałki opłaca się więc użytkować w dłuższym okresie czasu, najlepiej w drugiej taryfie. Do gniazdek elektrycznych warto zakupić dodatkowo programatory czasowe automatycznie wyłączające zasilanie poza II taryfą.
Temperatura grzejnika nigdy nie jest identyczna z temperaturą ustawioną na termostacie grzałki. Termostat nie bada bowiem temperatury powierzchni grzejnika ale tej jaka panuje wokół czujnika termicznego. Pamiętajmy, że grzałka umieszczona jest w dolnej części grzejnika i temperatura tam panująca, z powodu braku krążenia jest zawsze inna niż w pozostałych jego częściach. Różnice w temperaturach mogą sięgać od 5-15°C.