Wstęp
Higiena i komfort stają się podstawowymi wymaganiami przy projektowaniu nowoczesnej łazienki. Coraz bardziej o siebie dbamy, podczas planowania wczasów staramy się wybierać hotele oferujące już coś więcej niż tylko dobra kuchnia i atrakcyjna lokalizacja. Korzystamy z basenów, hydromasażu, saun, masujących foteli. Takie ekstrawagancje zachęcają do stworzenia we własnym domu odrobiny luksusu. Niestety, nasze łazienki są często zbyt małe, aby spełnić nasze oczekiwania. Brakuje nam przestrzeni niezbędnej dla zamocowania dodatkowych przyborów. Wysoki koszt metrażu powoduje, że projektanci ograniczają się do najbardziej niezbędnych urządzeń omijając szerokim łukiem przybory takie, jak np. bidet. A w starzejącym się społeczeństwie są one niezbędne. Wie to każdy, kto ma w domu starszą lub niepełnosprawną osobę. Funkcję bidetu może na szczęście przejąć na siebie muszla ustępowa. Na rynku znajdziemy obecnie wiele rozwiązań tzw. muszlo bidetów, gdzie w jednym urządzeniu producent umieścił klasyczne WC i funkcję podmywania. Poniżej o rodzajach tych urządzeń, ich możliwościach i wymaganiach odnośnie montażu.
Budowa muszlo bidetów
Fot. Muszlo bidet (fot. www.wynalazki.andrej.edu.pl)
Pod pojęciem muszlo bidet należy rozumieć muszlę ustępową z funkcją podmywania ciepłą wodą. W odróżnieniu do klasycznego bidetu, armatura do podmywania zamocowana jest nie na muszli, a w jej obudowie w postaci wysuwanego natrysku. Przygotowanie ciepłej wody odbywa się wewnątrz konstrukcji muszli za pomocą dodatkowej grzałki elektrycznej. Nie ma więc potrzeby doprowadzania do takiego urządzenia wody ciepłej i zimnej. W najprostszym rozwiązaniu muszlo bidet można stworzyć na już zamocowanej muszli ustępowej, dokupując do niej specjalną nasadkę z deską sedesową. Jest to krótko mówiąc „deska sedesowa z funkcją podmywania” (fot. poniżej)
Fot. USPA Bio Bidet Prestige Deska sedesowa automatyczna myjąca z funkcją bidetu, biała BB-800 (fot. łazienkarium.pl) cena około 2500zł.
Rozwiązania takie w zależności od ilości dostępnych funkcji, wielkości i mocy grzałki elektrycznej, pilota, itp. mogą kosztować od 1200-3000zł. Nie jest to więc mały wydatek, ale szybki w montażu. Zwykle producent wymaga tylko minimalnych wymiarów dla muszli, np. powyższy model na zdjęciu może być mocowany na muszli o minimalnej długości 49cm i szerokości od 35-38,5cm. Dostępu do gniazdka elektrycznego i podejścia z zimną wodą. Największym problemem jest wymóg gniazdka elektrycznego w pobliżu muszli na napięcie 230V. Polskie przepisy nie dopuszczają do wykonywania gniazdek w łazienkach nisko nad podłogą. Gniazda powinny być mocowane w strefie suchej min. 60 cm od wanny i na wysokości 1,2-1,4m nad podłogą, koniecznie jako bryzgoszczelne. To trochę utrudnia zamocowanie muszlo bidetu, bowiem w tym przypadku gniazdo powinno być nisko, najlepiej nie wyżej niż 40cm nad podłogą. Wykonanie instalacji elektrycznej najlepiej więc pozostawić elektrykowi z uprawnieniami.
Fot. (po prawej) Toaleta myjąca In-Wash® w wersji podwieszanej (fot. ROCA). Na zdjęciu widoczny pilot sterujący w wygodnym uchwycie ściennym
Fot. Geberit Aquaclean w dzień i przy wyłączonym świetle z białym podświetleniem (fot. Geberit).
Instrukcje obsługi i montażu
Trudno w tym miejscu opisać zasady montażu poszczególnych rozwiązań. Każde urządzenia danego producenta ma swoje indywidualne wymagania. W Internecie na Youtube znajdziemy szereg filmów montażowych firm takich jak Geberit, Grohe itd. Poniżej film z montażu toalety Geberit Aquaclean Mera.
Film z obsługi deski sedesowej z funkcją podmywania polecam dla modelu firmy USPA. Filmy dostępne na Youtube są często bez lektora lub z tekstem w języku angielskim. W poniższym przypadku obejrzymy film z lektorem w języku polskim, dzięki czemu wszystkie podstawowe funkcje toalety, jak i zasady jej montażu będą jasne i czytelne