- Montaż wanny prostokątnej na nośniku modułowym Schedpoll 1084
- Montaż wanny prostokątnej na nośniku modułowym Schedpoll 1028
WSTĘP
Nośniki styropianowe wykonywane są w postaci wytłoczek ze spienionego polistyrenu o dużej gęstości i wytrzymałości mechanicznej. Kształt nośnika umożliwia na ogół bezpośrednie zamocowanie na nim przyboru bez konieczności użycia dodatkowych podpór (nogi, stelaże). Zewnętrzna powierzchnia jest od razu przygotowana do okleinowania glazurą. Zastosowanie nośnika zapewnia:
– szybki i czysty montaż
– lekkość konstrukcji w porównaniu do ścianek z cegły lub bloczków
– izolację akustyczna i termiczną przyboru
– stabilność i trwałość
– łatwość demontażu w przypadku uszkodzenia przyboru
Obecnie na rynku można wyróżnić co najmniej trzy podstawowe rozwiązania nośników styropianowych:
– modułowe
– monolityczne
– zintegrowane z przyborem (tylko dla brodzików)
Nośniki modułowe
Zwane też segmentowymi, są rozwiązaniem uniwersalnym, dostosowanym do różnych wymiarów przyborów. Pozwalają na bezpośrednie dopasowanie nośnika do warunków zabudowy, są też wygodniejsze podczas transportu, zajmując znacznie mniej miejsca. W rozwiązaniu firmy SCHED-POL, moduły wykonywane są w postaci styropianowych klocków o różnych długościach. Moduł długi (zewnętrzny) ma 60 cm, moduły krótkie odpowiednio 10 lub 20cm. Całość łączona jest na tzw. obce pióro.
Fot. Nośnik modułowy do wanny prostokątnej (Sched-pol)
Rozwiązanie firmy Sched-pol umożliwia montaż wanny o długościach od 120-170 cm i szerokości 70 cm. Wanna opiera się tutaj bezpośrednio na nośniku i nie wymaga nóg.
Innym rozwiązaniem firmy Sched-pol w grupie nośników uniwersalnych jest nośnik o nr. kat. 1.084, wykonany w postaci prostokątnych ścianek do indywidualnego przycięcia na placu budowy.
Rys. Nośnik uniwersalny do wanny prostokątnej (Sched-pol)
Nośnik dostępny jest w wersji dla wanny prostokątnej i wanny narożnej. W wersji prostokątnej (rys. obok) nośnik składa się z elementów narożnych o wymiarach 40x40cm i ścianek prostych o długości 80 lub 40cm. W obecnej wersji nośnik powyższy nie wymaga montażu wanny na nogach, posiada bowiem specjalne kliny do podparcia dna wanny. Szczegółowa instrukcja montażu w osobnym folderze lub na stronie producenta.
Nośniki monolityczne
Wykonywane są w postaci jednego elementu ściśle dopasowanego do konkretnego przyboru sanitarnego (wanna, brodzik). Umożliwiają szybki montaż i pewne, stabilne podparcie. Monter musi zwykle wyciąć w nich jedynie miejsce na zamocowanie odpływu. Kupując nośnik monolityczny trzeba się upewnić, czy będzie on pasował do naszego przyboru; w instrukcji montażu powinna być informacja z wyszczególnieniem typów przyborów (nazwa + producent).
Nośniki monolityczne dostępne są obecnie zarówno dla przyborów stalowych prostokątnych, jak i dla modeli akrylowych o wyszukanych kształtach, np. :
– wanien narożnych symetrycznych i asymetrycznych (lewych i prawych)
– wanien owalnych
– brodzików z siedziskiem, itp.
Dla koneserów oferowane są też osobne elementy cokołowe umożliwiające wykonanie stopnia wokół wanny . Ceny takich zestawów są na razie wygórowane, w wielu wypadkach nośnik stanowi 50-80% ceny wanny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zastosowanie nośnika eliminuje wiele dodatkowych, równie kosztownych elementów i prac, zapewniając ostatecznie znacznie wyższy komfort kąpieli.
Nośniki z półką
Montowanie wanny na nośniku musi umożliwiać jej łatwe wyjęcie. Wanna w wyniku eksploatacji może ulec uszkodzeniu. W wannach akrylowych dochodzi często do pęknięcia dna na skutek upadku słuchawki natrysku z dużej wysokości. Uszkodzeniu może też ulec sama powierzchnia wanny, np. wylanie agresywnego płynu (lakier do paznokci). Montaż wanny nie może więc ograniczać jej wyjęcia. W artykule (montaż wanny na stelażach) pokazałem na rysunkach prawidłowe i nieprawidłowe zamocowanie wanny w łazience. Zasadą podstawową jest montowanie wanien w łazienkach z już położoną glazurą, aby uniknąć przypadku opuszczenia płytek glazury bezpośrednio na brzeg wanny. W przypadku wanien akrylowych istnieje jeszcze problem zmiany wymiarów wanny wskutek wzrostu jej temperatury. Wanna taka musi mieć możliwość kompensacji cieplnej, dlatego nie wolno montować jej na „sztywno”. Wszystkie nośniki styropianowe uwzględniają ten warunek, dopuszczając jednocześnie dwie metody wykonania zabudowy: montaż zabudowy bez półki, montaż zabudowy z półką. Pierwsze rozwiązanie opisałem powyżej. Dodam tylko, że dla ułatwienia pochylania się nad wanną, nośniki takie mają wykonane podcięcia w strefie przypodłogowej, albo mają ścianki ukośne.
Nośniki do zabudowy z półką pozwalają na nietypowe okładzinowanie płytek (poziome i pionowe) dzięki czemu wokół wanny tworzy się wygodna półka dla przyborów do mycia. Na zdjęciu powyżej przykład zabudowy uniwersalnej firmy Schedpoll dla wanny półokrągłej z półką, z możliwością zamocowania podświetlenia LED.
Dla lepszego zobrazowania takiej zabudowy pokazuję efekt końcowy. Jak widać na rys. po lewej stronie, wanna musi być w tym wypadku zamocowana na stelażu dla odciążenia dna. Nośnik styropianowy z półką pełni bowiem tylko rolę zabudowy bocznej wanny, dla wykonania prac okładzinowych.
Nośniki styropianowe mogą być też wykorzystane do wykonania tzw. „stopnia”, schodka wokół wanny. Wysokość brzegu wanny jest dla starszych osób dość trudna do pokonania. Wygodniej im wchodzić do wanny po schodku. Przy zabudowach styropianowych glazurnik musiał do niedawna wykonywać taki stopień z bloczków belitowych, co znacznie wydłużało prace. Obecnie może wykonać stopień z twardego styropianu, tak dla wanny prostokątnej, jak i narożnej.
Przykładowy stopień modułowy o wymiarach 100x18x20cm firmy Schedpoll na rys. po prawej. Efekt końcowy w wizualizacji komputerowej firmy poniżej. Koszt to 80 zł za sztukę.