Montaż na nośniku uniwersalnym prostokątnym firmy Schedpoll
Rys. Części składowe zabudowy. Ozn. A1- elementy narożne 2x40cm, A2- kliny montażowe do podparcia dna wanny, B1- ścianka prosta nośnika o długości 80cm, B2- ścianka prosta nośnika o długości 40cm, A3- klin do podparcia ścianki
Ilość elementów i ich wymiary wystarczają do zabudowy wanny o długości do 170cm. Miejsce zamocowania poszczególnych elementów pokazuje rys. poniżej. Wszystkie rys. na podstawie materiałów firmy Schedpoll.
Przebieg montażu – montaż nośników styropianowych może sie odbywać tylko na równych wypoziomowanych powierzchniach o zabezpieczonej przeciwwilgociowo posadzce (np. folia w płynie)
Rys.1 Ustawiamy wannę w miejscu wyznaczonego montażu i zaznaczamy na podłodze (posadzce) umiejscowienie
otworu odpływowego wanny.
Rys.2 Wyprowadzamy rurę odpływowa tak aby kielich syfonu znalazł sie w zaznaczonym wcześniej miejscu otworu odpływowego. Podłączamy cały układ odpływowy, po czym zalewamy kielich syfonu sprawdzając szczelność połączenia.
Rys.3 Odwracamy wannę do góry dnem i montujemy zestaw odpływowy wraz z przelewem wannowym.
Rys.4 Sprawdzamy miejsce położenia zestawu odpływowego względem elementów styropianowych narożnych.
Rys. 5 Przy niektórych modelach wanien spotkamy od spodu klocki drewniane, lub inne elementy montażowe do podpór, które mogą kolidować z zabudową styropianową. Należy w tym wypadku dokonać niezbędnych podcięć w nośniku. Podcięcia takie nie obniżają jego wytrzymałości.
Rys.6 Sprawdzamy spasowanie narożników, a następnie (7) ustawiamy wannę na dwóch przeciwległych narożnikach.
Rys.8 Ustawiamy dwa pozostałe narożniki, (9) Wtryskujemy piankę montażową pod rant wanny w celu sklejenia z narożnikami. W przypadku nierównej powierzchni spodu wanny, pustą przestrzeń należy
wypełnić większą ilością pianki. Wklejając narożniki na froncie kontrolujemy odpowiedni dystans na późniejsze
przyklejanie płytek, oraz właściwy pion podpór względem podłoża przy użyciu kątownicy. Dystans od brzegu wanny do powierzchni zabudowy styropianowej powinien wynieść około 15mm.
Rys.10 Dociążamy wannę i pozostawiamy całość na czas schnięcia pianki montażowej – w zależności od rodzaju zastosowanej pianki. W międzyczasie wymierzamy i zaznaczamy na podłodze miejsce trwałego wklejania podpór.
Rys.11 Po wyschnięciu pianki przystępujemy do trwałego montażu. Nakładamy klej do płytek na zaznaczone
wcześniej miejsce montażu.
Rys.12 Przyklejamy nośnik wraz z wanna do posadzki. Kielich syfonu powinien licować ze spodem otworu odpływowego wanny.
Rys.13 Sprawdzamy i poprawiamy poziom używając poziomnicy . Podłączamy ostatecznie syfon pamiętając
o koniecznych uszczelkach. Dociążamy wannę przed kolejnymi czynnościami (np. zalewając ją wodą) waga do 50kg.
Rys.14 Przystępujemy do montażu obudowy. Otrzymany w zestawie klin służący do podłożenia pod obudowę (element A3 ) – obcinamy nożem po około 5 cm każdy klin. Składamy elementy obudowy (B1+B2 ) – w jedna całość za pomocą istniejących frezów; połączenie “pióro-wpust” .
Rys.15 Dostawiamy obudowę opierając ją na klockach dystansowych znajdujących sie na górze obudowy.
Wymierzamy brakującą długość obudowy do podpory (x) i od tego wymiaru odejmujemy 1cm . Odcinamy potrzebny wymiar obudowy ze złożonych elementów B1 i B2.
Rys.16 Dokonujemy ostatecznego spasowania obudowy i podparcia
dna wanny. Ustawiamy wymaganą wysokość podparcia (wymiar z)
przesuwając elementy klinowe podparcia (A2) względem siebie, w razie konieczności obcinamy wysokość podparć dzięki przygotowanym nacięciom. Kliny łączymy na trwałe ze sobą za pomocą kleju do płytek. Klej nakładamy także na spód klinów. Wszystkie te czynności pokazane są na rys. 17.
Rys. 18. Tak przygotowane podparcia wsuwamy pod wannę.
Rys.19 Teraz jedna z trudniejszych czynności wymagająca precyzji. Dostawiamy obudowę do rantu wanny opierając ją na klockach dystansowych ( rys.a1). Używając noża lub szpachelki podważamy obudowę i podkładamy pod nią
przygotowane wcześniej kliny w celu zablokowania obudowy
na rancie ( rys. a2). Ostatni element styropianowy musimy ustawić tak, aby zlicował się z istniejącą ścianką. Warto użyć do tej czynności długiej równej listwy lub poziomnicy.
Rys. 20 Sprawdzamy i w razie potrzeby ustawiamy idealny pion
obudowy przy użyciu kątownicy . Wycinamy otwór rewizyjny
w obudowie, umożliwiający późniejszy wygodny dostęp do
układu odpływowego wanny. Jak już wcześniej pisałem, w artykule o stelażach, otwory rewizyjne są coraz mniej popularne z uwagi na problemy z ich wykończeniem i wątpliwą przydatnością. Tę kwestię można zostawić inwestorowi. Zaklejamy odstającą siatkę
w celu dodatkowego scalenia i wzmocnienia konstrukcji.
Rys.21 To już prawie koniec prac. Pozostaje zapiankować obudowę. Wpuszczamy piankę w otwory montażowe u góry obudowy (pod kątem) oraz w szczeliny pomiędzy klinami u dołu.
Pozostawiamy całość na czas schnięcia kleju i pianki (min. 12 h). Pamiętajmy, aby każdorazowo na czas schnięcia pianki obciążyć wannę. Pianka w czasie rozprężania może całkowicie zmienić nasze ustawienia. Po wyschnięciu odcinamy nożem klocki dystansowe przy rancie wanny, wystające kliny oraz piankę. Obudowa jest przygotowana do układania płytek.
Rys.22 Przy pracach okładzinowych pamiętajmy, aby przy podłodze i ścianie pozostawić szczelinę o szerokości 5mm dla późniejszego wypełnienia jej silikonem sanitarnym. Silikonowanie (rys.23) można wykonywać dopiero po fugowaniu, przy całkowicie przetartym, oczyszczonym i odpylonym podłożu.