Wstęp
W instalacjach solarnych panują specyficzne warunki, których nie da się porównać z żadną inną instalacją rurową. Wysoka temperatura dochodząca do 150 i więcej stopni, częste skoki temperatur i dość wysokie ciśnienie dochodzące do 6 bar powodują, że optymalnym materiałem na rury jest tutaj stal nierdzewna lub miedź. Rury miedziane mogą być przy tym w wersji twardej lub miękkiej. Rury twarde sprzedawane są bez izolacji, trzeba ją dokupić osobno. Rury miedziane miękkie są najczęściej od razu zaizolowane, wykonane w wersji mono (pojedynczej) lub duo (podwójnej). Warto zwrócić uwagę, że ze względu na cenę rury miedziane stosowane są do średnicy 42×1,5mm.
Rury stalowe nierdzewne w instalacjach solarnych, dla zapewnienia kompensacji wydłużeń cieplnych wykonywane są jako karbowane na całej długości i zwykle fabrycznie zabezpieczone izolacją cieplną. Można też kupić rury karbowane gołe i osobno zamówić izolację o grubości zależnej od projektu. Podobnie jak miedziane dostępne są w wersji mono i duo. Warto zauważyć, że rury duo posiadają zawsze fabrycznie wykonany przewód do podłączenia czujnika temperatury. Rury nierdzewne karbowane wykonywane są o średnicach DN16, DN20 i DN25. Powyżej tej średnicy w dużych instalacjach solarnych stosowane są zwykle rury stalowe czarne bez szwu walcowane na gorąco wg normy PN-80/H-74219. Rury czarne używane są do średnicy 100mm. Większych średnic w instalacjach solarnych nie stosuje się, projektując oddzielne sekcje. Nie dopuszcza się stosowania rur stalowych ocynkowanych.
Rury solarne – przegląd systemów
Hewalex
BI SOLAR EVERTEC
Bazą BI SOLAR EVERTEC jest karbowana bi-rura stalowa, nierdzewna, wykonaną zgodnie z normą europejską 1.4404/AISI 316L lub 1.4301/AISI 304. Cechą szczególną rur BI SOLAREVERTEC jest izolacja aerożel o wyjątkowo niskim współczynniku ciepła (λ= 0,017 W/(m•K) w średniej temp. 40 0C wg. PN-EN 12667:2002). Rury są dostępne w kolorze szarym oraz bordowym, w średnicach DN 12, DN 16, DN 20, DN 25. Standardowa grubość izolacji to 5 mm, na specjalne zamówienie jesteśmy w stanie wykonać DN 12 i DN 16 w izolacji 10 mm
Rys. Rura Bi solar evertec Ozn. A – Przewód elektryczny do czujnika temperatury, B – Osłona z koszulki termokurczliwej, C – Rura INOX, D – Mata aerożelowa, E – Płaszcz ochronny PVC,
Dane rur poniżej w Tabeli
Armaflex Duosolar
Dwie miedziane rury preizolowane odporną na promieniowanie UV kauczukową izolacją HT/Armaflex o nowej mikrostrukturze komórkowej. Całość pokryta poliolefinowo-kopolymerową folią ochronną zabezpieczającą dodatkowo przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Kaiflex Solar EPDM 2in2
Temperatura stosowania jw., dane techniczne rur miedzianych w tabeli poniżej.
K-FLEX TWIN Solar to system dwóch elastycznych, preizolowanych rur wyposażony w kabel sterujący. Rury wykonane są z miedzi lub nierdzewnej stali. Izolacja posiada zewnętrzny płaszcz odporny na działanie promieni UV.
FLEXALEN HT Solar Light to przeznaczony do instalacji solarnych system rur preizolowanych składających się z:
– rury roboczej wykonanej z elastycznej, karbowanej stali nierdzewnej,
– wysokotemperaturowej izolacji poliolefinowej Thermasmart HT,
– 2-żyłowego przewodu czujnika sterującego
– folii osłonowej odpornej na promieniowanie UV.
Klasa reakcji na ogień- B2
Temperatura stosowania +150°C (+175°C) minimalna -40°C
Współczynnik przewodzenia ciepła dla izolacji:
dla 0C – 0,038 W/mK
dla 40C -0,042 W/mK
Montaż rur solarnych karbowanych
Rury ze stali nierdzewnej karbowane po ucięciu mają ostre brzegi uniemożliwiające założenie uszczelki. Wymagają wcześniej spłaszczenia. Czynność tę możemy wykonać poprzez wkręcenie nypla lub za pomocą tzw. zbijaka do rury karbowanej. Poniżej omówiono zasady wykonywania połączenia na rurze karbowanej (materiał na podsatwie Keno Energy). Polecam też film instruktażowy nakręcony przez GEBO.
Montaż rury solarnej
1). Za pomocą krążkowego odcinka, obciąć żądaną długość przewodu karbowanego Flexo, dodając około 1 cm dla zamocowania nakrętek.
2). Nałożyć na przewód Flexo nakrętkę i za pierwszym karbem, pierścień oporowy. Następnie zamknąć pierścień wokół przewodu.
3). Wkręcić nypel z płaskim czołem, do oporu, w nakrętkę a następnie go wykręcić. Można też uzyć do tego celu zbiijaka (fot. po prawej)
4). Włożyć do nakrętki płaską uszczelkę.