Wentylacja mechaniczna jest to forma wentylacji, w której wymiana powietrza następuje za pomocą urządzeń mechanicznych – wentylatorów.

pomocą wentylatorów promieniowych wytwarzających nadciśnienie powietrza. W
wentylowanym pomieszczeniu panuje nadciśnienie, a nadmiar powietrza wypływa z niego przez
nieszczelności lub specjalne otwory wentylacyjne. Schemat wentylacji nawiewnej przedstawia
rysunek.


Odciągi miejscowe dzielą się na:
– odciągi, których zadaniem jest wytworzenie podciśnienia wewnątrz obudowy, co zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do pomieszczenia pracy,
– odciągi, których zadaniem jest odprowadzenie całej ilości powstających zanieczyszczeń.
W pierwszym przypadku stosowane są tak zwane ssawki lub okapy, w drugim odciągi hermetycznie obudowane. Instalacja odciągu miejscowego składa się z:
– urządzenia do chwytania zanieczyszczeń, typu ssawki, okapy, obudowy hermetyczne,
– przewodu ssawnego i tłocznego,
– urządzenia wymuszającego przepływ powietrza – wentylatora,
– urządzenia do oczyszczania powietrza przed usunięciem do atmosfery – filtru
– wyrzutni – urządzenia do odprowadzania powietrza do atmosfery

Wentylacja hybrydowa to system wentylowania pomieszczeń pracujący w zależności od warunków zewnętrznych, jako wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. System wykorzystuje siły naturalne charakterystyczne dla wentylacji grawitacyjnej, jednak, gdy podciśnienie uzyskane w sposób grawitacyjny jest zbyt małe, aby skutecznie usuwać powietrze z pomieszczeń – układ sterujący automatycznie załącza niskociśnieniową nasadę kominową. Taki tryb pracy zapewnia odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, przy małym zużyciu energii elektrycznej.
W systemie wentylacji hybrydowej na kominie, który kończy zwykły kanał grawitacyjny, zamontowana jest specjalna nasada. Nasada ta połączona jest z układem sterującym, który sygnalizuje zmiany ciśnienia w jej pobliżu. Jeśli w okolicach nasady pojawi się nadciśnienie – nasada jest uruchamiana. Dzięki jej pracy powstaje niewielkie podciśnienie, co wystarcza, by powietrze ponownie przyjęło właściwy kierunek przepływu. Nasada w wentylacji hybrydowej
pracuje jako niskociśnieniowa. Wytwarza niewielkie podciśnienie wystarczające, by rozpocząć proces przepływu powietrza. Nasady kominowe powinny być instalowane:
– w rejonach, gdzie często występują silne wiatry,
– na kominach sąsiadujących z wysokimi drzewami, ścianami lub budynkami,
– na kominach usytuowanych nisko na połaci dachowej, gdy wylot komina znajduje się poniżej kalenicy – na kominach krótkich, wyprowadzonych z pomieszczeń na ostatnich kondygnacjach budynków oraz na kominach o zbyt małym przekroju poprzecznym.
Przed zainstalowaniem nasady kominowej należy sprawdzić:
– czy przewód kanałowy jest drożny i szczelny,
– czy wentylacja nawiewno-wywiewna jest poprawnie zbilansowana – ilość powietrza napływającego do pomieszczeń poprzez nawiewniki i dzięki infiltracji musi być równa ilości powietrza potrzebnego do prawidłowej wentylacji pomieszczeń oraz właściwego spalania
paliwa w urządzeniach grzewczych.

Zadaniem wentylacji pożarowej jest pełne odcięcie układów wentylacji i klimatyzacji w strefie objętej pożarem przy jednocześnie niezakłóconej ich pracy we wszystkich pozostałych strefach. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu przeciwpożarowych klap odcinających zachowujących swą odporność ogniową w warunkach pożaru.
Wentylacja pożarowa ma również za zadanie utrzymanie poziomych i pionowych dróg ewakuacyjnych w stanie wolnym od dymu i gorących produktów spalania tak, aby zapewnić na nich wystarczającą ilość tlenu i odpowiednią widoczność. Dzięki jej działaniu zmniejszona zostaje także szybkość rozwoju pożaru oraz wielkość zniszczeń wywołanych przez dym i wysoką temperaturę.
W okresie normalnego funkcjonowania obiektu wszystkie przeciwpożarowe klapy odcinające pozostają otwarte, w tzw. pozycji oczekiwania. W przypadku wybuchu pożaru w jednej ze stref pożarowych – system detekcyjny przekazuje informację do centralki pożarowej, która automatycznie uruchamia alarm pożarowy w strefie zagrożonej oraz steruje działaniem pozostałych urządzeń zabezpieczających. Pod wpływem sygnału sterującego następuje zdalne zamknięcie przeciwpożarowych klap odcinających, znajdujących się na granicy strefy objętej pożarem, nazywane przejściem do pozycji bezpieczeństwa.

– elementy prowadzące powietrze:
– przewody wentylacyjne,
– kształtki;
– kończące układy wentylacyjne:
– czerpnie powietrza,
– wyrzutnie powietrza,
– kratki wentylacyjne: nawiewniki i wywiewniki;
– urządzenia do oczyszczania powietrza:
– komory kurzowe,
– filtry powietrza;
– urządzenia do podgrzewania lub chłodzenia powietrza:
– nagrzewnice,
– chłodnice;
– urządzenia regulacyjne:
– przepustnice,
– zasuwy,
– żaluzje;
– urządzenia pomocnicze:
– otwory rewizyjne i wzierniki,
– tłumiki akustyczne.
– wentylatory,
– silniki napędowe.