Wstęp

Transport i składowanie
- kanały wentylacyjne powinny być transportowane i przechowywane w odpowiednich koszach (rys.1) lub specjalnych skrzyniach (rys. 2) dzięki czemu kanały są zabezpieczone przed przesuwaniem się podczas transportu i „rysowaniem” powierzchni przewodu.
- niektóre firmy, np. Alnor dodatkowo owija kanały folią „strecz” dwoma warstwami, dzięki czemu kanał nie „zaczepia” o kanał podczas transportu i się nie deformuje.

Rys.1. Transport kanałów w koszach MOBILRACK (Alnor)

Rys.2. Transport kanałów w skrzyniach drewnianych (fot. Alnor)
– dla uzyskania wysokiej klasy czystości kanałów spiralnych, podczas transportu i magazynowania, zalecamy używanie plastikowych zaślepek

Fot. Kanały SPIRO dodatkowo zaślepione korkami z PP.
– kształtki i inne elementy systemu powinny być transportowane i przechowywane w kartonach, odpowiednio zabezpieczone folią „strecz” lub przekładkami

Fot. Kształtki wentylacyjne należy pakować i przewozić w pudłach owiniętych streczem.
Cięcie kanałów
Na stronie opisywałem już narzędzia do obróbki kanałów wentylacyjnych. Cięcie należy wykonywać pod kątem prostym 90°, przy użyciu pił dedykowanych (np. EQ-PIPE-CUT-100) i rolek prowadzących (fot. poniżej).


Fot. Narzędzia dedykowane do cięcia kanałów typu SPIRO, piła tarczowa PIPE-CUT i rolki prowadząxe PIPE-Roll 3.
Największymi zaletami piły EQ-PIPE-CUT-100 są:
- równo prowadzona krawędź cięcia – pod kątem 90 stopni, bez falowania blachy
- brak przepalenia powłoki cynku
- wyeliminowane jest czasochłonne gratowanie końcówek rur
- piła doskonale sprawdza się przy cieciu przewodów ocynkowanych, aluminiowych i kwasoodpornych – nawet z dodatkiem molibdenu
Montaż
Kanały SPIRO mocowane są do przegród za pośrednictwem uchwytów, z rozstawem maksymalnym 2m. Typowy uchwyt wentylacyjny składa się z obejmy z podkładka gumową, stalowego pręta gwintowanego i kołka montażowego, rozporowego, dostosowanego do rodzaju przegrody. kanały o średnicach do 400mm mocuje sie w jednym punkcie. kanały o większej średnicy wymagają minimum dwóch punktów mocowania.


Rys. Obejma pojedyncza typu CLRL dla rur wentylacyjnych o średnicy do 400mm. Ozn. 1-obejma, 2-pręt gwintowany, 3-podkłądka poszerzona, 4-nakrętka, 5-tuleja stalowa rozporowa.


Rys. Obejma CLRL/CLR w wykonaniu dla rur Powyżej 400mm. zalecany montaż na dwóch prętach gwintowanych. Ozn. jw.
Inne obejmy

Fot. Obejma jednoczęściowa CLRU
Jednoczęściowa obejma wentylacyjna przeznaczona jest do okrągłych kanałów spiralnych i gładkich. Górna część – uszy, skręcane są ze sobą za pomocą śruby stalowej i nakrętki. Kształt obejmy zapewnia usztywnienie kanałów okrągłych, oraz łatwość montażu bezpośrednio do konstrukcji stalowych. Idealnie nadaje się do rur izolowanych gdyż cały kształt ukryty jest przez izolacja z folią aluminiową lub kauczukiem.


Fot. Podwieszenie EQRS. Podwieszenie typu R stosowane jest do podwieszania kanałów okrągłych. Zawieszenie wówczas mocowane jest do płaszczyzny przewodu za pomocą wkrętów samowiercących. Po prawej sposób montażu.
Montaż złączek
W systemach rur SPIRO łączniki mogą posiadać uszczelki gumowe lub tylko bose końce, o średnicy nieco mniejszej niż średnica rury SPIRO, co pozwala na połączenia kielichowe obu elementów. Dodatkowe usztywnienie takiego złącza uzyskuje się za pomocą wkrętów lub tzw. „nitów zrywanych”. Usztywniony wkrętami kielich nie posiadający uszczelki, może być doszczelniony taśmą aluminiowa samoprzylepną.

Rys. Sposób montażu trójnika z rurą.
Każda kształtka posiada na swojej powierzchni ogranicznik głębokości wsunięcia rury. Nie należy go przekraczać. Przy kształtkach z uszczelkami, dla łatwiejszego montażu, zaleca się lekkie obracania rury w czasie wsuwania na kształtkę. Wkręty usztywniające powinny być montowane na krzyż, w odległości 10mm od krawędzi kanału, w ilości zależnej od średnicy rury wentylacyjnej.

Rys. Prawidłowy sposób montażu wkrętów.
Tabela. Rekomendowane ilości wkrętów w zależności od średnicy kanału.

Zalecane są wkręty szczelne, dedykowane do kanałów, a nie stosowane przy montażu płyt G-K. Przykład wkrętu szczelnego pokazano na rys. poniżej.


Rys. Przykłady wkrętów szczelnych do kanałów wentylacyjnych.