Budowa i zastosowanie
Wentylatory dachowe stosowane są głównie jako wentylatory wywiewne (rzadziej nawiewne), stanowią zakończenie kanałów wentylacyjnych i mocowane są na dachu. Z uwagi na pracę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, wentylatory dachowe muszą być:
– odporne na korozję i promieniowanie UV
– wytrzymałe na dzioby ptaków
– estetyczne
Ta ostatnia cecha wentylatorów dachowych jest związana z miejscem ich montażu często widocznym przez obserwatora. Estetyka wykonania i ciekawy design decyduje tutaj często o wyborze.
Wentylatory dachowe produkowane sa z przepływem pionowym i poziomym, do przetłaczania powietrza czystego jak i zapylonego. W wykonaniu specjalnym produkowane są także modele przeciwwybuchowe. Wentylatory dachowe mają za zadanie zwiększyć wydajność wentylacji wywiewnej (nawiewnej), szczególnie w dużych halach przemysłowych, halach sportowych, gdzie konieczna jest częsta wymiana powietrza. Coraz częściej wentylatory dachowe stosowane są też w budynkach mieszkalnych i biurowych z wentylacją mechaniczną wywiewną lub nawiewną wywiewną.
NA rynku dostępne są też specjalne konstrukcje wentylatorów dachowych do tzw. wentylacji hybrydowej, stanowiącej połączenie wentylacji naturalnej i mechanicznej. Wentylator hybrydowy działa naprzemiennie. Przy odpowiedni dużej sile wiatru silnik wentylatora jest wyłączony i wentylator pełni rolę tylko nasady wentylacyjnej odprowadzającej zużyte powietrze. Przy braku wiatru automatyka wentylatora ustawiona np. na poziom wilgotności w pomieszczeniu załącza silnik. Rozwiązanie takie pozwala zmniejszyć pobór mocy.
Fot. Wentylatroy hybrydowe schiedel fenko do montażu na pustakach wentylacyjnych SCHIEDEL.
Budowa
Typowy wentylator dachowy składa się z silnika, wirnika o cichej i wydajnej pracy, podstawy dachowej często pełniącej też osłonę akustyczną, daszka (osłony górnej), elementów pomocniczych montażowych (płyty adaptacyjne, kołnierze, etc.). Materiałem do budowy wentylatorów dachowych może być blacha aluminiowa, laminat poliestrowo-szklany, stal nierdzewna chromo-niklowa, czy stal cynkowana ogniowo. Wirniki najczęściej o budowie promieniowej, bębnowej, z odpływem poziomym, często z dodatkową osłoną z siatki chroniącą wirnik przed przedostawaniem się ptaków czy drobnych gryzoni. Silniki asynchroniczne, klatkowe jednofazowe lub trójfazowe, zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi osobną obudową.
Fot. Wentylator dachowy WP-D firmy KLIMAWENT z odpływem poziomym, z tłumikiem na przewodzie wylotowym.
Fot. 2 Wentylator dachowy DAs z osłoną silnika z laminatu i siatką ochronną (UNIWERSAL), po prawej wentylator FEN na podstawie tłumiącej.
Fot. Wentylator dachowy DIAFORT o pionowym przepływie powietrza wymuszonym kierownicami przepływu. (KAMPMANN).
Fot. Wentylator dachowy w wykonaniu przeciwwybuchowym.