Materiał na podstawie opracowania p. Bartosza Kaźmierczuka (wykłady z kanalizacji na Politechnice Wrocławskiej).
Rys historyczny



W dalszej kolejności, analizując historię rozwoju kanalizacji podciśnieniowej, należy wymienić nazwiska takich Francuzów jak Adrian Le Marquand’a, który opatentował w 1888 w Stanach Zjednoczonych system kanalizacji podciśnieniowej oraz Henri Gandillon’a. Ten ostatni wprowadził istotną zmianę w komorze zbiorczej, zastępując operację manualną otwierania przewodu podciśnieniowego, operacją w pewnym stopniu automatyczną. Końcówka przewodu podciśnieniowego zatkana była kulą, która była przez napływające ścieki unoszona a po opróżnieniu studzienki samoczynnie zamykała przewód.
W 1956 roku, szwedzki inżynier Joel Liljendahl zgłosił patent toalet , z których ścieki były odprowadzane przy pomocy podciśnienia. Następnie tenże inżynier wybudował w 1959 system kanalizacji podciśnieniowej na jednym z osiedli na północ od Sztokholmu. Od tego momentu rozpoczął się dynamiczny rozwój kanalizacji podciśnieniowej.
W 1968 roku szwedzka firma Elektrolux nabyła prawa do patentu Liljendahl’a. Z czasem go rozwinęła i poszerzyła ofertę. Kanalizacja podciśnieniowa znalazła zastosowanie na statkach w samolotach i na polach namiotowych. Od roku 1970 rozszerzono zastosowanie systemu na gromadzenie i odprowadzanie ścieków komunalnych i rozpowszechniano jako system Vacu-Flow.
Cały dział zajmujący się kanalizacją podciśnieniową został przez firmę Elektrolux sprzedany w roku 1985.Szczęśliwym nabywcą była firma IfO Sanitar AB ze Szwecji. Firma ta oferowała nabyte rozwiązania pod nazwą handlową EVAC.
W 1990 roku D.G. Quatfas kupił prawa do systemu EVAC i Vacu-Flow, udoskonalił i rozprowadzał jako system Qua-Vac.
Jak już zostało nakreślone powyżej technologia firmy Qua-Vac w prostej linii pochodzi od Liljendahl’a. W pierwszych latach swojej działalności firma Qua-Vac oferowała 2” zawory membranowe, produkowane na tej samej zasadzie co zawory Elektrolux. W latach osiemdziesiątych firma stworzyła swój własny zawór 2” tłokowy , wyzwalany pływakiem. Do tej chwili jest to ich sztandarowy produkt, choć w ofercie posiadają również zawór 3” tłokowy produkowany w kooperacji z japońską firmą Inax (Iseki).
* Airvac
Ta amerykańska firma postrzegana jest na świecie jako wynalazca 3” zaworu tłokowego, który wprowadziła na rynek w 1970 roku. W 1982 roku w ofercie tej firmy pojawił się tłokowy zawór 2” . Włożyła ona również obok firmy Qua-Vac, największy wkład w rozwój nowoczesnego profilu kolektora podciśnieniowego oraz projektowanie stacji próżniowo-tłocznej.
* Roediger
Firma Roediger wprowadziła do swojej oferty technologię kanalizacji podciśnieniowej w roku 1978. Od tego czasu oferuje 2” zawór membranowy łudząco podobny do sprzedawanego wcześniej przez firmę Elektrolux.
* Iseki
Jest to firma z Wielkiej Brytanii, która w przeszłości była licencjobiorcą firmy Airvac. Z czasem stworzyła swój własny 3” zawór tłokowy.
* Flovac
To chyba najmłodszy światowy oferent technologii kanalizacji podciśnieniowej. Oferuje 3” zawór tłokowy, podobny w swej konstrukcji do zaworów Airvac czy Iseki.
Budowa i rodzaje kanalizacji podciśnieniowej
Rys. Schemat sieci kanalizacyjnej podciśnieniowej. CSP – centralna stacja próżniowa

– pozostałe ścieki z wanien, natrysków, zlewów, wpustów posadzkowych, itp.
Podstawową zasadą układu dwuprzewodowego jest więc podział ścieków na:
– silnie zanieczyszczone ścieki fekalne (tzw. czarne z ciałami stałymi),
– mało stężone pozostałe ścieki (szare),
i
oddzielne ich oczyszczanie.Zasada dzialania
zawór opró
żniający. Różnica ciśnienia między zbiorczym rurociągiem podciśnieniowym (7) a atmosferą, powoduje napływ (zassanie) ścieków i powietrza do zbiorczego rurociągu podciśnieniowego. Po zassaniu ścieków ze studzienki zbiorczej, zawór opróżniający przez kilka sekund pozostaje otwarty i w tym czasie do zbiorczego rurociągu podciśnieniowego jest zasysanepowietrze, które do w
ęzła opróżniającego jest wprowadzane za pomocą rury napowietrzającej (6). Mieszanina ścieków i powietrza zbiorczym rurociągiem podciśnieniowym, odprowadzana jest do zbiornika podciśnieniowego (10). Na zbiorczym rurociągu podciśnieniowym przed zbiornikiem podciśnieniowym muszą być zainstalowane zawory odcinające (8). Gdy w zbiorniku podciśnieniowym ścieki osiągną odpowiedni poziom, mechanizm sterujący pracą pompy ściekowej (13), włącza zatapialną pompę ściekową (11) i ścieki rurociągiem ciśnieniowym (12), zostają przetłoczone do oczyszczalni ścieków. Gdy spada podciśnienie w zbiorniku podciśnieniowym mechanizm sterujący pracą pomp próżniowych (14), włącza pompy próżniowe (15), które wypompowują powietrze ze zbiornika podciśnieniowego i tłoczą do biologicznego filtra powietrza (17) Biologiczny filtr powietrza z wypełnieniem w postaci kory, służy do odświeżania powietrza usuwanego ze zbiornika podciśnieniowego.każdy z odrębną stacją próżniową.

– piony kanalizacyjne, z wentylacją wyprowadzaną pod dach,
– przewody poziome – przykanaliki, odprowadzają ścieki do studzienki zbiorczej z zaworem opróżniającym.
– brak całkowitej szczelności wewnętrznych instalacji,
– panujący hałas przy pracy opróżniającej,
– wysysanie ścieków z zamknięć wodnych – syfonów wannowych, ustępowych, itp.
– znaczne koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

Studzienki zbiorcze muszą być szczelne, tak aby:
– nie dostawały się tam wody podziemne – infiltracyjne (zasysane w momencie obniżania się zwierciadła ścieków – opróżniania studzienki), które przyczyniają się do zwiększenia strumienia – rozcieńczonych ścieków,
– nie wydostawały się ścieki ze studzienki do otoczenia – eksfiltracja ścieków do gruntu – skażenie środowiska (przy niskich stanach wody podziemnej).
W studzience zbiorczej musi być odpowiednia przestrzeń retencyjna – użytkowa oraz buforowa (min. 30 dm
3na jednego mieszkańca wg ATV A-116).
Podciśnienie w studzience zbiorczej (na poziomie zaworu opróżniającego) nie może być mniejsze niż 25 kPa (2,5 m H
2O), a wysokość podnoszenia ścieków w studzience nie powinna być większa niż 1,5 m.

a) zawór pływakowy,
b) zawór o pulsacyjnym działaniu – klapowy
c) zawór dwupołożeniowy (firmy E-VAC).

Podstawowym wymogiem funkcjonowania systemu jest szczelność przewodów podciśnieniowych. Zwykle, próbę szczelności sieci uważa się z pozytywną, gdy podciśnienie 0,7 bara w ciągu 1 godziny nie zmniejszy się więcej niż 10%.
Stosuje się tutaj najczęściej materiały tworzywowe, jak:
– utwardzony polichlorek winylu PCV-U (PN 10),
– gęsty polietylen PE-HD (PN 10).
Jako złącza rur PCV-U stosuje się złącza kielichowe z uszczelkami z elastomeru lub złącza klejone. Rury PE-HD łączy się zgrzewami doczołowymi lub przy pomocy muf elektrooporowych.
Uwaga: w rurach tworzywowych katalogi podają średnicę zewnętrzną. Średnica wewnętrzna zależy od klasy ciśnienia rury i rodzaju materiału.