Wiadomości wstępne
Grzejniki członowe stalowe (zwane też kolumnowymi) na rynku krajowym do niedawna były w większości pochodzenia zagranicznego (np. TURBOLASER firmy BIASI, Radiator rurowy firmy ARBONIA). Obecnie grzejniki stalowe kolumnowe dostępne są u wielu producentów zarówno krajowych (PURMO, INSTALPROJEKT, KERMI, JAGA, STELRAD), z zagranicznym kapitałem (ZEHNDER) jak i zagranicznych (włoski IRSAP).
Fot. (po lewej) Porównanie spoiny wykonanej w tradycyjnej technologii spawania oczołowego (w powiększeniu z lewej strony) z perfekcyjną spoiną grzejnika Delta Laserline wykonaną nowoczesną techniką spawania laserowego (w powiększeniu po prawej).

Wytrzymałość na ciśnienie grzejników członowych spada zwykle wraz ze wzrostem głębokości grzejnika( ilości rur grzejnych). Dla grzejnika Turbolaser wynosi np. od 1,2 MPa dla 2 kolumn do 0,6 MPa przy 6 kolumnach.
Rys. Grzejnik Arbonia
Grzejniki stalowe członowe wykonywane są zwykle na zamówienie. Zakończenia grzejnika są wtedy zaspawane i estetycznie pomalowane. Tylko przyłącza do zaworów grzejnikowych mają gwinty. W firmie PURMO można też zamawiać grzejniki kolumnowe w wersji modułowej. W tym przypadku grzejnik składa się z modułów skręcanych na budowie za pomocą nypli grzejnikowych z gwintem lewym i prawym. Do skręcania konieczny jest klucz grzejnikowy, który należy zamówić osobno. Przykładowe prace montażowe pokazano na rys. po lewej. Należy pamiętać, że grzejnik ma swoją prawą i lewą stronę. Po stronie prawej mamy gwinty prawe, po stronie lewej, lewe.
To nie wszystkie mozliwości grzejników stalowych kolumnowych. Na specjalne zamówienie mozemy tez zakupić grzejniki w formie łuku dopasowanego do krzywizny ściany. Rozwiązanie takie dostepne jest np. w firmie Zehnder (fot.)
For. Grzejnik kolumnowy łukowy (ZEHNDER).
Rys. Grzejnik dwukolumnowy w kształcie fali, na specjalne zamówienie.