-
Klasa H1,5 dotyczy nieużytkowanych powierzchni dachów.
-
Klasa K3 (o dopuszczalnym obciążeniu do 2 kN) obejmuje powierzchnie, na których nie odbywa się ruch kołowy (np. toalety, wewnętrzne baseny, patia, balkony, piwnice).
-
Klasa L15 (o dopuszczalnym obciążeniu do 10 kN) jest przeznaczona do montażu w pomieszczeniach używanych do celów komercyjnych o niskim natężeniu ruchu kołowego, z wyłączeniem ruchu wózków widłowych.
-
Klasa M125 (o dopuszczalnym obciążeniu do 85 kN) dotyczy pomieszczeń, w których odbywa się ruch kołowy (np. warsztaty, hale przemysłowe, magazyny, garaże).
-
Wpusty uliczne posiadają klasy obciążenia od A do F zgodnie z nomenklaturą stosowana w odniesieniu do odwodnień liniowych i włazów studziennych

Fot. Wpust podwórzowy z włazem żeliwnym
Budowa wpustu podwórzowego z polimerobetonu. Po lewej korpus z włazem, po prawej – nadstawka
Wpusty podwórzowe mogą być z osadnikiem lub bez. W pierwszym przypadku dno studzienki jest obniżone w stosunku do przelewu o około 0,5m, pełniąc funkcję naturalnego osadnika piasku, liści, popiołu etc. W studzienkach bezosadnikowych funkcję łapacza liści i piasku pełni wyjmowane wiadro, odpływ z takiej studzienki wykonany jest na poziomie dna.
Studzienki podwórzowe pod wpusty. P lewej z PVC z rusztem z tworzywa sztucznego, po prawej – z betonu z rusztem ocynkowanym
Studzienki w zabudowie zwartej wykonane są najczęściej z kręgów betonowych i posiadają żeliwne nasady. W zabudowie jednorodzinnej popularne są studzienki z polimerobetonu z nasadami żeliwnymi lub tworzywowymi, jak też studzienki tworzywowe z rusztami z twardego PVC. Dwa ostatnie typy studzienek mają przekrój kwadratowy o wymiarach 200×200, 300×300 lub 400×400. Przy małych ilościach ścieków opadowych popularne są też wpusty syfonowe, bezstudzienkowe z odpływem poziomym lub pionowym.


Obok po lewej – właz żeliwny uliczny prostokątny z kołnierzem okrągłym, właz dwuspadowy, u dołu – budowa studzienki betonowej.
Dopływ ścieków deszczowych może się ponadto odbywać z góry, z boku (tzw. wlew boczny) lub w sposób kombinowany (z góry i z boku).
Studzienki wpustów ulicznych mogą być wykonane z betonu, polimerobetonu lub z tworzyw sztucznych. W tym ostatnim przypadku studzienka połączona jest z nasadą w sposób teleskopowy, współpracując w sposób elastyczny z gruntem. Rozwiązanie takie zapobiega pękaniu nawierzchni wokół wpustu.