Podział umywalek
Mogą być pojedyncze lub podwójne, jak i korytkowe dla dużej liczby użytkowników. W zależności od sposobu wykonania miski dzielą się dalej na: okrągłe, owalne, prostokątne i niesymetryczne, a także na umywalki z przelewem (posiadają otwór w górnej części miski przez który przelewa się nadmiar wody) lub bez przelewu (np. z syfonem typu CLOU). Z uwagi na sposób montażu umywalki dzielą się na: wiszące (montowane do ściany), stojące (blatowe, nablatowe, podblatowe, meblowe).
Materiał– to najczęściej porcelana, fajans, porcelit , a także kamień naturalny, stal nierdzewna. Coraz więcej konstrukcji umywalek wykonywanych jest też z akrylu, barwionego grubego szkła, żywic transparentnych i corianu (połączenie żywicy akrylowej z minerałami). Koneserzy mogą znaleźć nawet umywalki ze specjalnie preparowanego drewna egzotycznego (teak, iroco, badi, padouk, merbau, wenge, jawor), o fantazyjnych, orientalnych kształtach. W pociagach, autobusach dalekobieżnych i zakładach karnych stosowane są umywalki ze stali nierdzewnej, nietłukące się.
Fot. Umywalki drewniane
Fot. Umywalki ze stali nierdzewnej i szkła.
Wymiary – szerokość zwykle od 30-60 cm (gradacja co 5 cm), głębokość od 25-55 cm. Są jednak umywalki bardzo duże o szerokości do 90 cm.
Sposób montażu – zdecydowana większość modeli posiada możliwość przykręcenia do ściany dwoma śrubami, są jednak umywalki wpuszczane w blat lub mocowane pod blatem, umywalki montowane na wspornikach lub na konsoli oraz modele meblowe, instalowane na specjalnie przygotowanych do tego celu szafkach.
Fot. Umywalki od lewej: blatowa, nablatowa i podblatowa
Fot. Różne rodzaje umywalek wiszących: u góry od lewej – umywalka z półpostumentem bez przelewu i z przelewem, pod baterię ścienną, pod baterię stojącą z otworem symetrycznym, z otworem asymetrycznym prawym; u dołu od lewej – umywalka na nodze, umywalka podwójna, umywalka meblowa z blatem
Z uwagi na sposób montażu baterii umywalki można dalej dzielić na umywalki pod baterie stojące, z jednym, dwoma lub trzema otworami do zamocowania baterii, i umywalki bezotworowe, pod baterie ścienne.
Z przelewem i bez – większość modeli umywalek posiada otwór przelewowy, po zatkaniu korkiem w umywalce można wtedy gromadzić bezpiecznie wodę. Otwór taki potrafi jednak zarastać kamieniem i osadami, na rynku są więc też umywalki bez przelewu. Gromadzenie w nich wody wymaga dokupienia specjalnego zewnętrznego przelewu, np. w wersji „CLOU”.
Rys. Działanie przelewu typu CLOU
Dobór umywalek
Wybór modelu umywalki powinien być podyktowany jej przeznaczeniem i wymiarami pomieszczenia. Umywalki montowane w sanitariatach obok muszli ustępowych i przeznaczone tylko do mycia rąk, mogą mieć małe rozmiary, np. 35 cm. Warto w takim wypadku wybrać umywalkę pod baterię stojącą z niesymetrycznym otworem. Przy małych wymiarach pomieszczenia możemy też wybrać model narożny.
W łazience zaleca się projektować umywalki o szerokości minimum 60 cm, jeśli w domu jest więcej niż 4 osoby, wybierzmy dwie umywalki lub jedną podwójną.
Do domu w którym znajduje się osoba niepełnosprawna umywalka powinna posiadać podłokietniki, najlepiej jest kupić umywalkę z uchylnym blatem mocowaną bezpośrednio do ściany. Na rynku dostępne są systemy uchylne mechaniczne, pneumatyczne i elektroniczne. Najwygodniejszy jest system elektroniczny, gdzie regulacja kąta nachylenia umywalki odbywa się za pośrednictwem pilota.
Syfony umywalkowe
Butelkowe, wykonane z tworzywa lub metalu, wymagają przy czyszczeniu odkręcenia osadnika, nie powinny być więc zabudowywane.
Rurowe, dostępne głównie z metalu, rzadziej z tworzywa. Łatwe do czyszczenia, mogą być zabudowywane.
Podtynkowe, montowane w specjalnej puszce w ścianie, niewidoczne dla obserwatora. Mają zastosowanie głównie dla umywalek dla osób niepełnosprawnych. Umywalka połączona jest wtedy z kanalizacją rurką kolankową (Rys.), ułatwiającą dojazd wózka.
Oszczędzające przestrzeń, umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod umywalką i nietypowe połączenia przy skrajnie położonych podejściach kanalizacyjnych.
Fot. Umywalka z syfonem oszczędzającym przestrzeń.
Postument i półpostument
To detale architektoniczne, służące do skrycia syfonu umywalkowego, a także dodatkowo do podparcia umywalki. Półpostument przykręcany jest do ściany, pod umywalką, ma mniejszą wytrzymałość na obciążenie, ale ułatwia sprzątanie podłogi. Postumenty stoją zwykle swobodnie na podłodze, przyciśnięte od góry miską umywalkową. Mogą przenosić znaczne obciążenia, są więc wskazane dla dużych umywalek, powyżej 60 cm szerokości.
Warto wiedzieć
Przy montażu umywalki, półpostumentu i postumentu nie należy używać silikonu pomiędzy przyborem a glazurą (np. w celu pewniejszego zamocowania). Późniejszy demontaż jest wtedy bardzo skomplikowany i może się zakończyć uszkodzeniem ceramiki. Silikon można natomiast stosować do wypełniania szczelin pomiędzy umywalką a ścianą lub pomiędzy umywalką a blatem.
Najbardziej wytrzymałe na uszkodzenia są umywalki ze stali nierdzewnej i corianu. Najmniejszą nasiąkliwość, tym samym odporność na starzenie i mikropęknięcia wśród umywalek ceramicznych mają z kolei wyroby porcelanowe (poniżej 0,2%). Największą fajans – powyżej 4%.
Osoby lubiące czystość i wygodę powinny wybierać umywalki w kolorze białym. Na ciemnych kolorach widać każdą odparowaną kroplę wody, po myciu trzeba je więc wycierać do sucha.