Nośniki prostokątne do wanien firmy Schedpoll mają różne konstrukcje wymagające odmiennych czynności montażowych. Na stronie opisałem już montaż nośnika uniwersalnego do wanien prostokątnych o numerze katalogowym 1084. Nośnik ten wymagał podparcia wanny od spodu za pomocą styropianowych elementów dystansowych, albo posadowienia na stelażu. Oba rozwiązania nie zapewniały izolacji dna wanny. Poniżej zabudowa prostokątna o numerze 1028, 1029, w której nośnik stanowi całkowite podparcie wanny izolując ją ze wszystkich stron.
Nośnik prostokątny 1028 składa się z elementu przedniego (1) i tylniego (2) o całkowitej długości 120cm. Dla dłuższych wanien stosowane są przedłużki – 10cm (3) lub 20 cm (4). Umożliwia to zabudowę wanien odpowiednio o długościach 130, 140, 150, 160 i 170cm. Łączenie między sobą poszczególnych elementów nośnika umożliwia tzw. obce pióro (5). Podczas montażu „piór” należy je trzymać w odległości około 8cm od łączonych elementów. Pióra są kruche i trzymane na końcu mogą ulec złamaniu.
Po złożeniu całego nośnika należy osadzić w nim wannę. Wanny prostokątne akrylowe mogą posiadać pod obrzeżem klocki drewniane służące do montażu podparcia wanny. Będą one kolidować z nośnikiem, dlatego w miejscach klocków należy wykonać podcięcia. Nie osłabią one wytrzymałości nośnika.
Tak zmontowany i „podcięty” nośnik odwracamy do góry dnem. W łazience, w miejscu montażu nośnika sprawdzamy równość podłoża. Podłoga nie może posiadać żadnych występów. W podłodze lub w ścianie, na odpowiedniej wysokości należy wyprowadzić odpływ kanalizacyjny. Miejsce odpływu należy następnie zaznaczyć na nośniku i w razie potrzeby wyciąć otwór w styropianie dla późniejszego zamocowania syfonu. Na tak przygotowane podłoże nakładamy piankę montażową lub klej do płytek. Piankę lub klej nakładamy też na wszystkie żebra nośnika styropianowego i mocujemy nośnik na posadzce.
Nośnik należy silnie przycisnąć do podłoża i od razu wypoziomować w dwóch kierunkach. Teraz można już przystąpić do montażu wanny. W tym celu odwracamy ją do góry dnem i mocujemy zestaw odpływowy. Na brzegi nośnika i na jego spód wyciskamy piankę montażową i w tak przygotowany nośnik wkładamy wannę dokładnie ją poziomując.
Montujemy zestaw odpływowy z podejściem kanalizacyjnym, wypełniamy wannę wodą sprawdzając szczelność, a następnie pozostawiamy wypełnioną na kilka godzin w celu stwardnienia pianki. Ostatnią czynnością (dla glazurnika) będzie położenie płytek. Płytki można kłaść bezpośrednio na styropianie, lub na wcześniej przyklejonej siatce z włókna szklanego lub PP. Przy prawidłowym montażu płytki powinny licować (w pionie) z brzegiem wanny. Pomiędzy płytkami a brzegiem wanny należy pozostawić szczelinę dylatacyjną 0,5cm i później wypełnić ją silikonem sanitarnym.
Zobacz z film z montażu